Четверг, 28 Январь 2021
Четверг, 28 Январь 2021
Популярно

Чи шкідливо читання в темряві?


Читання в темряві підсвідомо сприймається шкідливим для очей. Ми гірше бачимо текст, книга знаходиться недалеко від очей, тому батьки оберігають дітей від уроків під світлом денної лампи або читання під ковдрою. Але офтальмологи не так однозначні: наукові дослідження, що доводять цю гіпотезу, не проводилися. Розберемося в статті, чи є підстави вважати читання в темряві справжньою причиною короткозорості і проблем з зором.

Причини стереотипу

Читання при недостатньому освітленні вважається шкідливим з-за двох факторів: більшого напруження очей через малу кількість світла і близькість розташування книги з цієї ж причини. Описані вище фактори теоретично призводять до міопії (короткозорості) – око адаптується сприймати предмети на близькій відстані, втрачає здатність фокусуватися на далеких  об’єктах.

Справа в тому, що людське око – складна система. Головний «інструмент» для прийому світла – клітини на сітківці (колбочки). Вони реагують на поступаюче сонячне світло і передають в головний мозок інформацію про отримане зображення. Коли світла багато, зіниця «фільтрує» його кількість, щоб не перенапружувати колбочки. Візуально зіниця звужується. Якщо освітлення недостатньо, зіниця розширюється, передаючи на сітківку більше світла.

Тому відразу в темряві ми нічого не бачимо, а з часом, коли кількість поступаючого на сітківку світла збільшується, розпізнаємо силуети і деякі світлі об’єкти. Якщо весь час читати в темряві, то теоретично, колбочки звикають отримувати занадто багато світла, а очні м’язи не будуть напружуватися, так як сприйманий предмет, що знаходиться близько. В подальшому на денному світлі і при спробах сфокусуватися на далеких предметах спостерігається погіршення зору або перенапруження очей.

Читання в темряві: правда чи міф

Але прихильники описаної вище думки про щось забувають. Людське око спочатку призначений для того, щоб підлаштовуватися під навколишнє середовище. Тобто, для зору нормально переходити зі стану яскравого освітлення та недостатнього його кількості. Сучасні офтальмологи вважають, що читання в темряві зашкодить тим, хто мало часу проводить при денному світлі. Тобто, тренуючи очі тільки в одному напрямку», ви позбавляєте їх можливості перебудовуватися і не забувати свою «гнучкість».
Ще кілька фактів про виникнення короткозорості:

  •  Рідше всього діти страждають короткозорістю в Австралії. Вважається, що постійне перебування на сонячному світлі послужило тому причиною. Підтверджує гіпотезу той факт, що найбільший відсоток хворих міопією – серед жителів Азіатських країн (особливо Японії та Кореї). Там люди проводять час в офісах і анатомія очей запобігає нормальне надходження сонячного світла.
  •  Офтальмологи довели, що захворювання має генетичну схильність. У 40% випадків дитина народжується короткозорим, якщо батьки (або один з них) страждає цим захворюванням.
  •  Читання в темряві і інші фактори навколишнього середовища впливають на зір менше, ніж вага плоду під час вагітності і розвиток дитини в утробі.