Четверг, 28 Январь 2021
Четверг, 28 Январь 2021
Популярно

Чому сльозяться очі: фізіологічний процес чи захворювання


Око людини легко піддається впливу подразників. Сльоза для ока – захист від сторонніх чинників. Практично всі зустрічаються з таким станом. Дізнаємось чому сльозяться очі. Важливо зрозуміти це, можна вирішити питання самостійно, чи необхідна консультація лікаря. Адже сльозотеча може бути спричинена банальною перевтомою, в результаті довгого перебування перед екраном. А може — інфекційним ураженням ока.

Коли сльозоточивість – це фізіологічний процес?

В першу чергу, сльозовиділення відбувається при зміні температурних та кліматичних умов. Тобто при виході із теплого приміщення на холодну та/або вітряну погоду. Але про це нижче.

Також очі можуть сльозитись, коли людина сильно сміється. Чи позіхає після сну. Ну, і, звичайно ж, коли плаче. Коли ми сміємось чи позіхаєм, то замружуєм очі, що змушує навколоокові м’язи скорочуватись. Вони стискають стінки слізних канальців, які натискають на слізний мішечок, що призводить до посиленого сльозовиділення. Слізний канал не може пропустити через себе таку кількість сліз відразу, тому вони і витікають.

Зранку сльози виділяються посилено. Під час сну очі підсихають, тому по пробудженні організм посилає сигнал, що їх необхідно зволожити.

Чому сльозяться очі при виході на вулицю

Це найбільш поширена причини. Вітряна, морозна погода або просто зміна температур впливають на око, яке тут же намагається захиститись природним чином – виділяючи сльозу. Проблема в тому, що очі можуть продовжувати сльозитись навіть в теплому приміщенні.

Сльозовиділення на вітрі і морозі, а особливо при поєднанні цих чинників є звичайним фізіологічним процесом. Від холодної температури звужується верхня частина слізного каналу, а результаті чого сльозовідтік знижується, адже канал не може швидко виводити достатньо кількість сліз. Тому замість того, щоб потрапляти у ніс і носоглотку, вони залишаються в оці, переповнюють його і виділяються на поверхню обличчя. Тому і сльозяться очі.

Механізм захисту очей від вітру такий же, як від інших подразників. Вітер може занести в око пил та інші інорідні часточки, а також чинить механічну дію на око. Тому і сльозяться очі.

Захворювання, які призводять до сльозотечі

 1. Кон’юнктивіт. При цьому сльозовиділення супроводжується почервонінням та болем, очі хочеться терти і чухати. В цьому випадку необхідно якомога швидше звернутись до лікаря.
 2. Алергічні реакції. Очі сльозяться при сенсибілізації до пилку, парфумів, пилу, шерсті тварин, запаху цитрусових. Але можливий розвиток гіперчутливості і до інших алергенів
 3. Як прояв загального запального синдрому. Очі сльозяться при грипі, ангіні, застуді, які супроводжуються кашлем та нежитем.
 4. Інорідне тіло в оці. Це може бути війка, частинка пилу, мушка. В такому випадку необхідно чистими руками чи одноразовою серветкою постаратись дістати цю часточку. Якщо це не вдається, варто звернутись до офтальмолога.
 5. Синдром сухого ока. Або ж сухий кератокон’юнктивіт, який набуває глобальних масштабів протягом останніх років. Якщо Ви крім сльозотечі скаржитесь на погіршення зору, відчуття піску в очах, різі і свербежу, особливо під час інтенсивної роботи за комп’ютером і ці симптоми відносно постійні або погіршуються, потрібно запланувати візит до лікаря. Групу ризику складають офісні праціники, носії м’яких контактних лінз, водії і курці.
 6. Перевтома. Якщо довго сидіти за монітором або напружено читати, мало спати – починають сльозитись очі. Коли причина – це втома, то треба дати очам і собі відпочити. Можна прийняти ванну, піти на прогулянку, зайнятись справами, які не потребують напруження очей, або просто виспатись. Тим, хто працює за монітором, варто робити перерви в роботі та скоригувати режим сну. Адже перевтома часто призводить до серйозніших наслідків, таких як хронічні хвороби та погіршення зору.

Інші причини: чому сльозяться очі

 1. Нестача вітаміну А, В2 і калію. В такому випадку варто збільшити вживання таких продуктів, як банани, абрикоси, квасоля, огірки, морква, сир та інші кисломолочні продукти. Вітаміни, які містяться у натуральних харчових продуктах, засвоюються набагато краще, ніж у вигляді таблеток та інших лікарських форм.
 2. Неправильно підібрані або неякісні контактні лінзи, неправильно вибрані діоптрії окулярів, неякісна косметика. Якщо після вибору лінз чи окулярів почалась сльозотеча, почервоніння чи двоїться в очах, варто звернутись до офтальмолога.
 3. Захворювання шкіри обличчя та повік. Шкіри навколо очей дуже ніжна і тонка, тому запальні процеси в цій ділянці легко можуть призвести до сльозотечі. Особливо, якщо терти очі. Що також є ризиком потрапляння інфекції у саме очне яблуко.
 4. Якщо очі сльозяться у новонародженого. В нормі у немовлят слізні залози починають функціонувати приблизно на 3-му місяці життя. Перші тижні життя діти плачуть без сліз. Сльози в такому випадку можуть з’являтись в очах при порушенні прохідності слізних каналів. Це трапляється через їх закупорення слизом чи частками ембріональної тканини або ж внаслідок травми чи вродженої атрофії або атрезії. Також спостерігається почервоніння внурішнього кута ока. При натисканні на слізні точки виділяється гній.

Але сльозотеча малюків може бути також і проявом кон’юнктивіту чи алергічної реакції. Тут необхідна консультація лікаря-офтальмолога.

Що робити, якщо сльозяться очі?

В першу чергу варто зрозуміти, що є причиною сльозотечі у конкретному випадку і постаратись усунути цей чинник.

 • Якщо сльозотечі виникла раптово на вулиці або вдома, треба перевірити око на предмет інорідних тіл і промити його чистою водою, відваром чорного або зеленого чаю. Можна також використовувати відвар ромашки, алое, подорожника, чебрецю та плодів шипшини. Ці ж засоби можна використовувати у вигляді компресів при перевтомі очей.
 • Якщо почали сльозитись очі, рекомендується змити з них усю косметику. При появі такої проблеми варто переглянути свою косметичку і  виключити підозрілий засіб.
 • Якщо ж очі сльозяться від сухості –  найкраще допоможуть краплі для очей. Існує цілий ряд штучних сльозозамінників і інших зволожуючих крапель.
 • Якщо протягом кількох днів сльозотеча не припиняється або ж ці епізоди повторюють і повертаються, необхідне звернення до лікаря-офтальмолога. Він допоможе встановити причину і призначить відповідне лікування, яке дозволить запобігти негативному розвитку подій.